Az új kolostor építése és felszentelése
Az első földmunkák 2020. április 14-én kezdődtek el Hargitafürdőn. A kolostor építését hivatalosan a 2023. augusztus 20-i Szent István napi ünnepségen jelentették be. Építésének igénye már korábban megfogalmazódott, nemcsak egyházi, hanem világi emberek is jelezték, hogy alkalom adtán „elmenekülnének” a világ zajától, és Hargitafürdőn, a pálosok mellett keresnének elcsendesedést, feltöltődést. Ez az igény hívta életre a kolostor megépítésének ötletét. Az épület tervezője Macalik Arnold, társai Lázár Csaba és Szilágyi-Bartha József építészmérnökök voltak.
A hegyoldal agyagos, kaolinos és homokos szerkezete miatt nehézkes volt az alapozás, hiszen 200 betonoszlopot kellett lefúrni a talajba. Az épület alapterülete mindössze 170 négyzetméter, így kevesebb zöldövezetet kellett kiszakítani a természetből, s a tervek megvalósítása érdekében torony- illetve bástyaszerű formát kellett kialakítani, mely megjelenésében és elhelyezkedésében Remete Szent Pál i.sz. 400-as években épült legelső – a mai Egyiptom területén található – kolostorára emlékeztet.
A kolostort ünnepélyes keretek között 2023. augusztus 20-án szentelték fel és adták át. Az eseményen számos egyházi és világi vezető vett részt, köztük Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke, aki beszédében hangsúlyozta a pálos rend történelmi szerepét, a hargitafürdői jelenlét fontosságát. Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek az államalapító Szent István király példájának követésére szólította a híveket, hozzátéve, hogy tetteiknek is igazolnia kell hitüket. Arnold Chrapkowski, a pálos rend generálisa emlékeztetett: a szerzetesek Isten lelkét hordozzák, és ezt a lelkületet kell kisugározniuk, majd Szent Pál ereklyéjét ajándékozta a kolostornak.
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára megköszönte a pálosok nemzetépítő szolgálatát és a magyar kormány támogatásáról biztosítva őket. A helyiek támogatását hangsúlyozta Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök és Korodi Attila csíkszeredai polgármester is, kérve őket, hogy imáikkal erősítsék a közösséget. Bátor Botond OSPEE, a hargitafürdői rendház vezetője megköszönte az építkezés során nyújtott támogatást.