Hargitafürdői pálos kolostor
Az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend 230 év után tért vissza Erdélybe, ahol a hargitafürdői Szent István plébániát és az ahhoz tartozó kápolnát foglalhatták el, majd 2020 áprilisában megkezdődött az új kolostor építése, melyet 2023. augusztus 20-án szenteltek fel és adtak át ünnepélyes keretek között.
A különleges épület Macalik Arnold kolozsvári építész tervei alapján készült. Eddig két díjat nyert el: 2024-ben Magyarországon a Média Építészeti Díj 1. helyezését, 2025-ben pedig a Romániai Építészek Szövetsége által szervezett Biennálé 3. szekciójában ért el 1. helyezést, de további rangos és nemzetközi díjakra is jelölésre került.
A kolostor épülete a békét és a csendet sugározza, melyet festőien ölelnek körül a fák, a patak és az erdő.
Az építész leírásából idézve: „Megjelenésében és egy vulkanikus szikla formájában a román kori építészet súlyos ház-szerű jellegét ölti. Bent az épületben a kerengőként működő belső lankás rámpa spirálja többszörösen köti csokorba a nap imaóráit, a lépcsőn való közlekedés „tüdőzökkenéseit” kiküszöbölő külső/belső csendességbe. A délre tájolt kelet/nyugati szerzetesi cellák akárcsak a frigyládára boruló kerubok őrzik a belső misztikus magot képező kápolnát, melybe a fény felülről érkezik.”
Az itt élő szerzetesek:
P.Bátor Péter Botond OSPEE plébános, helyi elöljáró; https://ersekseg.ro/hu/papiadatlap/10422
P.Balla Péter Barnabás OSPPE kisegítő lelkész; https://ersekseg.ro/hu/papiadatlap/12062
Egyéni elcsendesedési lehetőség férfiak részére (max. 3 fő számára) külön egyeztetés alapján igényelhető.
Nők részére ez a lehetőség a plébánia épületében (max. 3 fő részére) szintén egyeztetés alapján foglalható. Családok, illetve nagyobb létszám esetén a Szent István Zarándokházban tudunk helyet biztosítani.